top of page

Kafeinsiz Kahvenin Özelliği Nedir?

Kahve tüketiminde kafeinsiz kahvenin yeri de oldukça fazladır. Pek çok kişi klorojenik asit ve lignan gibi besin içeriklerine karşı hassasiyet gösterebilir. Bu nedenle içerisinde yüksek adette madde bileşeni yer alan kahvelerin kafeinsiz olması daha sağlıklı bir rol oynamaktadır. Günlük hayatında çok fazla kahve tüketen kişilerde kahve içilmediği durumlarda aşırı sinirlilik ve baş ağrısı problemleri görülmektedir.

 

Sık kahve tüketiminde kafeinsiz kahveler önerilmektedir. Organik çözücüler ve karbondioksit içeren bu kahveler hem sağlıklı hem de lezzetli besinlerdir. Kafeinsiz kahve özelliklerinden bir diğeri kahve çekirdeklerinin su ile kavrulmasıdır. Bu şekilde önceden kavrulan bu kahve çekirdekleri içerisinde bulunan gazlar açığa çıkmaktadır.

 

Kavurma işlemlerinde su kaybolur ve kahvenin kendisine has olan tadı kalır. Kafeinsiz kahve yapımında kahve çekirdeklerinin kavrulma şekli ve süresi en önemli özelliklerden biridir. Aynı şekilde %97 oranında gazı çıkarılmış şekilde tüketilmektedir. Besin değeri ve kahve tadı normal kahveler ile aynıdır. Fakat acı kahve tüketen kişiler için daha yumuşak içim özelliği bulunur.

 

Kafeinsiz Kahve İçerisinde Antioksidan Bulunur mu?

 

Kafeinsiz kahve içerisinde normal kahve ile kıyaslandığında %15 daha az antioksidan yer alır. Kafein giderme işlemlerinde bu antioksidan miktarı da düşmeye başlar. Küçük bir antioksidan kaybı ile kahve değerleri farklılık göstermektedir.

 

Serbest radikaller olarak bilinen reaktif bileşenler ise oksidatifleri azaltır. Bu şekilde kanser, kalp rahatsızlığı ya da diyabet hastalığı bulunan kişiler kafeinsiz kahveyi rahatlıkla tüketmektedir. İçerisinde normal kahveye göre daha az besin öğeleri yer alır. Aynı zamanda %2,4 oranında magnezyum ihtiyacını karşılayan besinlerden biridir.

 

Kafeinsiz Kahvenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

 

Kafeinsiz kahve sağlıklı için daha yararlı olduğu bilinir. Fakat bazı besin içeriklerinin normal kahveden az olması da hassasiyeti önlemektedir. Çeşitli rahatsızlıklara sahip olan kişiler için hazırlanan bu kafeinsiz kahvelerde de benzer bileşenler yer almaktadır.

 

Antioksidan bakımından zengin olan kafeinsiz kahve aktif olan diğer maddeler ile birleşmektedir. Bu şekilde hem hücre yenilenmesinde hem de diğer hastalıklara karşı savaşmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda kafeinsiz kahve değerleri sistemi huzursuz edecek bileşenlerden uzak şekilde ortaya çıkmaktadır.

 

Kimler Kafeinsiz Kahve Tüketmelidir?

 

Kafeine hassasiyeti olan kişiler mutlaka kafeinsiz kahve tüketmelidir. Aynı zamanda kalp rahatsızlığı olan ya da yakın zaman içerisine kalp krizi geçirmiş kişiler de kafeinsiz kahve tüketimine geçmektedir. Aşırı sinirlilik durumları olan kişiler, kalp ritim bozukluğu olan kişiler ve hamileler de kafeinsiz kahve tüketerek daha sağlıklı bileşenler kazanmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Guetemala La Delicia Kahvesi

Farklı tat ve lezzetlerden hoşlanan kişiler için kahve çeşitleri her damak zevkine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Birbirinden farklı kahve çeşidi farklı aromalar kullanılarak daha yüksek tatlara ulaş

Degassing Nedir?

Bu kelime hem genel olarak sunmuş olduğu anlamıyla birlikte hem de kahve üzerinden de bir ifade sağlamaktadır. Özellikle genel anlamı kapsamında gaz arındırma şeklinde ifade edilmektedir. Gazların sul

Costa Rica Tarrazu Kahvesi

Beğenilen kahve çeşitlerinden biri olan Costa Rica Tarazzu kahve lezzetini derinden hissetmek ve deneyimlemek isteyenlerin ilk tercihi olarak bilinmektedir. Son zamanlarda sıcak demleme kahve çeşitler

Comments


bottom of page