top of page

Kahvenin Hikayesi

Dünya çapında en sevilen ve en çok tercih edilen içecek şüphesiz kahvedir. Çünkü sağlamış olduğu zihinsel rahatlık, odaklanma ve fiziksel ayrıcalık sunması yönüyle de öne çıkar. Damakta muhteşem bir lezzet bırakan birçok değişik türde yapısı bulunur. Tabii böylesi özel bir içeceğin tarihçesi de merak edilen konular içerisinde geliyor.

 

Dönemin tüccarları tarafından dünyanın birçok ülkesine taşınan kahve, gittiği her ülkede kısa sürede büyük ilgi görmüş bir içecektir. Tabii zamana göre farklı biçimlerde içilse bile günümüzde detaylı ve özel şekilde hazırlanarak farklı aramalar eşliğinde bir araya getirilerek değerlendirilir.

 

Kahvenin Çıkış Noktası

 

Kahve bitkisi olarak da nitelendirilebilecek olan bu lezzet için, öncelikle Afrika'dan çıktığını söylemek mümkün. Fakat içecek olarak ilk kez kullanıma Güney Arabistan'da başladığı biliniyor. Özellikle Arap edebiyatı üzerinden bakıldığında kahve hakkında dönemin üzerinden birçok farklı bilgi günümüze kadar ulaşmış durumdadır.

 

Öncelikle Afrika bölgesine ulaşan tüccarların bitki şeklinde topladığı bu tür, daha sonra Arabistan'a getirilmek suretiyle kahve olarak değerlendirilmeye başlandı. Zaman içerisinde ise bu ayrıcalığı ile birlikte dünyanın birçok farklı yerine kısa süre içerisinde ulaştığını ifade etmek mümkün.

 

Kahvenin Dünyaya Yayılması

 

17. yüzyılda Venedikli tüccarlar tarafından kahve Arabistan'dan çıkış yaparak Avrupa'ya doğru yola çıktı. Kısa zamanda ise Amerika ve Asya ile birlikte Afrika'nın tüm bölgelerinde bir içecek olarak etkisini gösterdi. Özellikle de söz konusu Avrupa koloniciliği olduğu zaman, bu şekilde dünyanın birçok farklı ülkesine de ulaştığını ifade etmek mümkün. Böylece kahve zaten eşsiz bir damak tadı bıraktığı için, kısa zamanda sevilen ve dünya çapında bilinen bir lezzet haline geldi.

 

Kahvenin Farklı Dünyalarda Üretimi

 

Afrika ve oradan Arabistan ile beraber Avrupa'ya geçen kahve, günümüzde özellikle bazı ülkelerde önemli oranda tarımı yapılmaktadır. Bunlar içerisinde Brezilya ve Vietnam ile birlikte Kolombiya bir adım öne çıkıyor. Çünkü tropikal iklim ve yükseltisi ele alındığında, kahve çekirdeklerinin çok özel şekilde bir tat bırakacak yapı meydana getirdiğini ifade etmek gerekir.

 

Kahve Lezzeti ve Tüketimi

 

Bir bitki olarak toplanması ile beraber kısa sürede içecek haline getirilen kahve, günümüzde birçok farklı aroma üzerinden özel bir lezzet sunmaktadır. Böylece kişisel olarak kişiye göre hazırlamış birçok aroma eşliğinde kahve türü hazırlanmaktadır.

 

Toz haline getirilmiş kahve tanelerinin demlenmesi şeklinde nitelenen kahve, günümüzde çok özel ve detaylı şekilde hazırlanarak sunulmaktadır. Özellikle de bir işe odaklanmak, rahatlamak ve keyif çıkarmak için en çok tercih edilen içecek türüdür.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yemen Mocha

Yemen mocha eşsiz tadı ve kokusu ile içen kişileri büyülemektedir. Yumuşak içim kahve çeşitlerinden biri olarak tercih edilen bu ürün 2000 rakımlı ürün çeşitlerinden biridir. Asidite oranı ise orta se

Yemekten Sonra Neden Kahve İçilir?

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlamış olduğu faydalar doğrultusunda kahve günümüzde büyük önem taşıyor. Bu sebepten dolayı gün içerisinde farklı öğünlerde mutlaka en az 1 veya 2 fincan kahve tü

Sober Blend

Kahveler günümüzde birçok farklı malzeme üzerinden özel bir denge halinde hazırlanır. Böylece ağızda farklı damak tatları oluşturmak suretiyle enfes bir kahve keyfi yaratmaktadır. Bu konuda en lezzetl

Comments


bottom of page