top of page

Degassing Nedir?

Bu kelime hem genel olarak sunmuş olduğu anlamıyla birlikte hem de kahve üzerinden de bir ifade sağlamaktadır. Özellikle genel anlamı kapsamında gaz arındırma şeklinde ifade edilmektedir. Gazların sulu ve sıvı çözeltilerden bütünüyle uzaklaştırılması işlemi şeklinde ele alınabilir. Bu işlemi ve yöntemi kapsamında aynı şekilde kahve üzerinden de tanımlamaya sahiptir.

 

Farklı ve çeşit nedenlerle gazların uzaklaştırılması olarak öne çıkan bu işlem, günümüzde kahveler için birçok farklı seçenek doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bu durumun üstelik bütün farklı kahve türleri ve çeşitleri doğrultusunda öne çıkan bir unsur olduğunu ifade etmek mümkün.

 

Degassing Ne Demek?

 

Öncelik olarak gaz giderme ya da gazlardan arındırma şeklinde tanımlanması doğrultusunda degassing kelimesi öne çıkmaktadır. Bu durum genel tanımlama doğrultusunda aynı zamanda sulu ve sıvı çözeltiler üzerinden gazın arındırılması şeklinde genel bir yapıya sahiptir.

 

Günümüzde farklı yapılardan gazlar çeşidi nedenlerle arındırılır. Bunların içerisinde özellikle karbondioksit başta olmak üzere birçok farklı gaz türü degassing ismi altında arındırılmaktadır. Bu arınma işlemi özellikle de kahve ile birlikte birçok farklı seçenek doğrultusunda ön plana çıkar. Gazları sıvılardan uzaklaştırmak için gerçekleştirilen bu sistem birçok farklı yöntem doğrultusunda ele alınır ve sağlanır.

 

Kahvede Degassing Ne Demek?

 

Özellikle de söz konusu degassing olduğu zaman kahve üzerinden daha fazla bilindiğini söylemek mümkün. Bu durum kavrulmuş kahve içerisindeki karbondioksitin arındırılması ve uzaklaştırılması şeklinde genel anlamıyla ele alınabilir. Kavurma esnasında bir kahve çekirdeğinin gözenekli yapısı karbondioksit oluşturmaktadır. Özellikle bu durum büyük bir miktarda karbondioksit oluşumu şeklinde öne çıkar.

 

Kavrulmuş kahveden karbondioksit ile birlikte diğer gazların salınımını tanımlamak amaçlı ise degassing kelimesi kullanılmaktadır. Bu uygulama ile beraber öğütülmüş olan kahve çekirdekleri içerisindeki gözeneklerden ortaya çıkan karbondioksit, önemli oranda arındırılmak suretiyle kahve hazır hale getirilir.

 

Degassing Süresi Ne Demek?

 

Kahve çekirdeklerinin kavrulması ile beraber özellikle karbondioksit oluşumu üzerinden kahvelerde gaz oluşumu meydana gelir. Ardından kahve çekirdeklerinde meydana gelen gaz oluşumunun çıkarılma süreci ise degassing süresi olarak ifade edilmektedir.

 

Kavurma işleminin ardından meydana gelen karbondioksit belli bir süre içerisinde gözenekler üzerinden arındırılır. Çekirdeklerin içerisinde biriken su buharı ve diğer gazların bir sonucu olarak öne çıktığını söylemek mümkündür.

 

Kahvede Degassing Hangi Gazlar Üzerinden Öne Çıkar?

 

Bu işlem özellikle kahvenin öğütülmesi ile birlikte çekirdeklerin gözeneklerindeki karbondioksitin çıkarılma işlemidir. Yani gazların arındırılması işlemi olarak da öne çıkması ile birlikte, kahvede oluşum gösteren karbondioksit şeklinde tanımlanabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kafeinsiz Kahvenin Özelliği Nedir?

Kahve tüketiminde kafeinsiz kahvenin yeri de oldukça fazladır. Pek çok kişi klorojenik asit ve lignan gibi besin içeriklerine karşı hassasiyet gösterebilir. Bu nedenle içerisinde yüksek adette madde b

Guetemala La Delicia Kahvesi

Farklı tat ve lezzetlerden hoşlanan kişiler için kahve çeşitleri her damak zevkine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Birbirinden farklı kahve çeşidi farklı aromalar kullanılarak daha yüksek tatlara ulaş

Costa Rica Tarrazu Kahvesi

Beğenilen kahve çeşitlerinden biri olan Costa Rica Tarazzu kahve lezzetini derinden hissetmek ve deneyimlemek isteyenlerin ilk tercihi olarak bilinmektedir. Son zamanlarda sıcak demleme kahve çeşitler

Comments


bottom of page